Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Co do zasady podatnicy wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny. Dotyczy to także sytuacji, gdy całość lub część zapłaty otrzymywana jest na rachunek bankowy. Zdarza się przy tym, że wpływ środków ma miejsce w godzinach wieczornych lub wręcz nocnych, w czasie zamknięcia np. sklepu. Co w takiej sytuacji?
Co do zasady na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jednocześnie w przypadku wcześniejszego otrzymania części lub całości zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania tej zapłaty.
Ponadto na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych podatnicy, prowadząc ewidencję w przypadku otrzymania przed dokonaniem sprzedaży całości albo części należności (zapłaty) m.in. za pośrednictwem banku na rachunek bankowy - wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny niezwłocznie po jej uznaniu na rachunku podatnika. Czynność ta powinna mieć miejsce nie później niż z końcem miesiąca, w którym została uznana na rachunku podatnika, a jeżeli przed końcem tego miesiąca dokonano sprzedaży, nie później niż z chwilą jej dokonania
Trudno jednak wymagać realizacji ww. przepisów, w przypadku gdy wpłata miała miejsce w nocy, ostatniego dnia miesiąca, jak w podanym przykładzie.
Na szczęście pomocą w takiej sytuacji są objaśnienia Ministerstwa Finansów m.in. w sprawie obowiązku prowadzenia ewidencji na kasie rejestrującej. Zgodnie z tymi objaśnieniami ewidencja na kasie powinna nastąpić niezwłocznie po otrzymaniu informacji z banku, w normalnych warunkach weryfikacji wpływów (…) bez zbędnej zwłoki. Na podstawie objaśnień jest to najwcześniejszy realny termin na wystawienie i wydanie klientowi paragonu fiskalnego z uwzględnieniem okoliczności, miejsca i czasu dokonania czynności podlegającej obowiązkowi prowadzenia ewidencji. Zatem w przypadku otrzymania wpływu środków w nocy, będzie to w praktyce pierwszy kolejny dzień roboczy, nawet jeśli będzie to już następny miesiąc. Ponadto w objaśnieniach odniesiono się także do otrzymania takiej wpłaty na przełomie dwóch miesięcy:
„Jeśli wpłata ma miejsce na przełomie miesiąca, co mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której wpłaty nie pokrywałyby się z miesiącem powstania obowiązku podatkowego, podatnik powinien dokonać prawidłowego rozliczenia sprzedaży z tej wpłaty za miesiąc, w którym ta płatność miała miejsce (miesiąc powstania obowiązku podatkowego) pomniejszając o te wartości dane wynikające z raportu okresowego za miesiąc, w którym podatnik pozyskał informację o dokonanej wpłacie.”
Uzupełniająco należy dodać, iż zastosowanie się do objaśnień podatkowych, pozwala na uzyskanie podobnego skutku ochronnego, jak zastosowanie się do uzyskanej interpretacji indywidualnej