Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Excelia PSA

19 grudnia 2023

Kiedy można wypłacić zaliczkę na poczet dywidendy

Dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ubiegły rok możliwa jest wypłata zaliczek na poczet dywidendy. Jednocześnie samo złożenie sprawozdania w KRS (niezatwierdzonego) nie jest wystarczające. Konieczne jest zatwierdzenie sprawozdania

Wymogi KSH z zakresu wypłaty dywidend

Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych jeżeli sprawozdanie finansowe za rok poprzedni nie zostało zatwierdzone, nawet jeśli wykazywałoby zysk, spółka nie może wypłacać zaliczek na poczet przyszłej dywidendy. W przypadku gdy spółka ma zatwierdzone sprawozdanie finansowe i wykazuje zysk za rok poprzedni zarząd może wypłacać dywidendę na poczet przyszłych zaliczek – o ile umowa spółki upoważnia zarząd do jej wypłaty i posiada środki wystarczające na wypłatę. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego. Ten zysk można powiększyć o kapitały rezerwowe pomniejszone o niepokryte straty i udziały własne.

Ewentualne przekroczenie powyższych limitów wypłaty zaliczki na poczet dywidendy jest niezgodne z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych, w związku z czym, członkowie organów spółki ponoszący odpowiedzialność za taką wypłatę i łącznie z odbiorcą odpowiadają solidarnie za jej zwrot. Jeżeli od wspomnianych osób nie będzie można uzyskać zwrotu nadpłaconej dywidendy, za tę wypłatę będę odpowiadać wspólnicy spółki.

Podstawa prawna:

Art. 194, art. 195 i art. 198 z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467)