Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Excelia PSA

27 grudnia 2023

Opłata za rejestrację samochodu - koszt pośredni czy bezpośredni

W prawie podatkowym - w zakresie podatku dochodowego, przewidziano 2 główne kategorie koszty. Koszty bezpośrednie, związane z konkretnym przychodem, oraz koszty pośrednie, których nie da się przyporządkować do konkretnych przychodów. Koszty w ramach danej kategorii różnią się momentem ujęcia w wyniku podatkowym.  Do której z tej kategorii kosztów przyporządkować koszty opłaty za rejestrację pojazdu? 

Kiedy koszt pośredni a kiedy bezpośredni

W ustawach podatkowych nie zdefiniowano pojęcia kosztów bezpośrednich związanych z przychodami.

Przyjmuje się jednak, iż koszt należy uznać, za bezpośredni, jeżeli:

- koszt można wprost przypisać do osiągniętego konkretnego przychodu,

- da się ustalić, kiedy i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód.

Jeśli te warunki nie są spełnione, mamy do czynienia z kosztem pośrednim.

Powyższe jest zgodne ze znaczeniem językowym pojęcia kosztu bezpośredniego, jak i praktyką organów podatkowych.

Oczywiście podział na koszty bezpośrednie i pośrednie uzależniony jest od specyfiki i charakteru prowadzonej działalności. Przykładem takiego kosztu, którego przypisanie do kosztów bezpośrednich lub pośrednich uzależnione jest od rodzaju prowadzonej działalności, jest właśnie opłata za rejestrację pojazdu. Niewątpliwie u podatnika, nabywającego samochód na własny użytek, opłata ta ma charakter kosztu pośredniego. Z kolei, w sytuacji, gdy samochody, których dotyczy opłata stanowią towary handlowe, niewątpliwe są spełnione warunki do zakwalifikowania opłaty jako kosztu bezpośredniego. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że:

- koszty opłaty rejestracyjnej można przypisać do przychodu ze sprzedaży konkretnego samochodu,

- możliwe jest ustalenie kiedy i w jakiej wysokości powstał przychód ze sprzedaży danego samochodu, którego dotyczy opłata rejestracyjna.

Biorąc powyższe pod uwagę właściwe jest zaksięgowanie opłaty na koncie wartość sprzedanych towarów i materiałów w momencie sprzedaży.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Ponadto koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

  1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
  2. złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Z kolei koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego oraz po terminie złożenia zeznania rocznego, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.