Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
W prawie podatkowym - w zakresie podatku dochodowego, przewidziano 2 główne kategorie koszty. Koszty bezpośrednie, związane z konkretnym przychodem, oraz koszty pośrednie, których nie da się przyporządkować do konkretnych przychodów. Koszty w ramach danej kategorii różnią się momentem ujęcia w wyniku podatkowym. Do której z tej kategorii kosztów przyporządkować koszty opłaty za rejestrację pojazdu?
W ustawach podatkowych nie zdefiniowano pojęcia kosztów bezpośrednich związanych z przychodami.
Przyjmuje się jednak, iż koszt należy uznać, za bezpośredni, jeżeli:
- koszt można wprost przypisać do osiągniętego konkretnego przychodu,
- da się ustalić, kiedy i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód.
Jeśli te warunki nie są spełnione, mamy do czynienia z kosztem pośrednim.
Powyższe jest zgodne ze znaczeniem językowym pojęcia kosztu bezpośredniego, jak i praktyką organów podatkowych.
Oczywiście podział na koszty bezpośrednie i pośrednie uzależniony jest od specyfiki i charakteru prowadzonej działalności. Przykładem takiego kosztu, którego przypisanie do kosztów bezpośrednich lub pośrednich uzależnione jest od rodzaju prowadzonej działalności, jest właśnie opłata za rejestrację pojazdu. Niewątpliwie u podatnika, nabywającego samochód na własny użytek, opłata ta ma charakter kosztu pośredniego. Z kolei, w sytuacji, gdy samochody, których dotyczy opłata stanowią towary handlowe, niewątpliwe są spełnione warunki do zakwalifikowania opłaty jako kosztu bezpośredniego. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że:
- koszty opłaty rejestracyjnej można przypisać do przychodu ze sprzedaży konkretnego samochodu,
- możliwe jest ustalenie kiedy i w jakiej wysokości powstał przychód ze sprzedaży danego samochodu, którego dotyczy opłata rejestracyjna.
Biorąc powyższe pod uwagę właściwe jest zaksięgowanie opłaty na koncie wartość sprzedanych towarów i materiałów w momencie sprzedaży.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
Ponadto koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
Z kolei koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego oraz po terminie złożenia zeznania rocznego, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.